Bogklub onsdag (14-18 år) - ledige pladser
Er du vild med gode historier?
Vi mødes én onsdag om måneden på børnebiblioteket kl. 16 - 17.30. Her snakker vi om den fælles bog, vi alle har læst siden sidst, og vælger ved afstemning en ny bog til næste gang.
Der er 3 regler i bogklubberne:
- Det skal være hyggeligt, så der er altid snacks og tid til også at snakke om andet.
- Det er bogklubbens medlemmer, der vælger hvad der skal læses. Men vi vælger kun bøger, der findes på lydbog, så alle kan være med uanset læseniveau.
- Det er ikke lektier! Det er altid i orden at lade være med at læse månedens bog - man kan stadig komme og hygge med de andre.
Det handler om glæden ved at være sammen om de gode historier - og om at være sammen med ligesindede.
Tilmelding
Det eneste vi skal bruge ved tilmelding, er navn, alder og en måde at komme i kontakt med jer.
Ved spørgsmål eller tilmelding kontakt bibliotekaren eller skriv til os på boernebiblioteket@horsens.dk
Efterårssæson 2026
2. september
19. september: Tur til Fantasyfestival i Esbjerg sammen med bogklubben 12-14 år. Turen er selvbetalt. Der kommer info ud om det efter sommerferien. Husk separat tilmelding til mig.
30. september
15. oktober: Readathon for børn fra 11 år. Ikke kun for bogklubmedlemmer, men åbent for alle. Husk separat tilmelding på hjemmesiden.
21. oktober: Forfatterforedrag med Nicole Boyle Rødtnes for alle børnebibliotekets bogklubber kl. 16-17.30.
28. oktober
29. oktober: Booknight for børn fra 11 år. Ikke kun for bogklubmedlemmer, men åbent for alle. Husk separat tilmelding på hjemmesiden.
25. november
16. december