Sofies mandagsbogklub (9-10 år) - ledige pladser
Er du vild med gode historier, og vil du gerne dele dine læseoplevelser med andre?
Så meld dig til bibliotekets børnebogklub! Vi mødes én mandag om måneden på børnebiblioteket kl. 16-17.30. Her snakker vi om den fælles bog, vi alle har læst siden sidst, og vælger ved afstemning en ny bog til næste gang.
Der er 3 regler i bogklubberne:
- Det skal være hyggeligt, så der er altid snacks og tid til også at snakke om andet.
- Det er bogklubbens medlemmer, der vælger hvad der skal læses. Men vi vælger kun bøger, der findes på lydbog, så alle kan være med uanset læseniveau.
- Det er ikke lektier! Det er altid i orden at lade være med at læse månedens bog - man kan stadig komme og hygge med de andre.
Det handler om glæden ved at være sammen om de gode historier - og om at være sammen med ligesindede.
Tilmelding
Der er ledige pladser i bogklubben!
Det eneste vi skal bruge ved tilmelding, er navn, alder og en måde at komme i kontakt med jer.
Ved spørgsmål eller tilmelding kontakt bibliotekaren eller skriv til os på boernebiblioteket@horsens.dk
Vi har flere forskellige bogklubber fordelt på alder og på forskellige ugedage - det er en fælles venteliste for alle bogklubberne, men hvis der er ønsker om en bestemt ugedag, en bestemt aldersgruppe eller andet, så bare skriv det ved tilmelding.
Efterår 2026:
Mandag d. 7. september
Mandag d. 5. oktober
Mandag d. 26. oktober
21. oktober: Den Store Bogklubdag med Nicole Boyle Rødtnes (frivilligt om man vil deltage)
20. november: Orlapris-show 2026 på Dokk1 (frivilligt om man vil deltage – obs: kræver fri fra skole)
Mandag d. 7. december