Kaffedrikkende bondekone
Foredrag & underholdning

Formiddagsforedrag: Den danske kaffehistorie

Tid
10:00 - 12:00
Pris
Billet: Gratis
Sted
Horsens Bibliotek
Tobaksgården 12,
8700 Horsens
Den sorte driks rejse fra total luksus til hverdag

Danskerne har levet med kaffen, siden vi hørte om den første gang i 1665 - og den historie har Annette Hoff, historiker og museumsinspektør, skrevet. Her giver hun os et indblik i danskernes dagligdag med kaffen fra den spæde start og helt op til vor egen tid, fra 1600-årenes absolutte luksus til nutidens hverdagsforbrug. Bl.a. finder vi ud af, hvorfor vi i dag er en nation af kaffedrikkere, selv om teen var den mest populære drik i 1700-årene.

Den Danske Kaffehistorie er en del af Hoff bogserie Nydelsesmidlernes Danmarkshistorie, der blev udgivet af Den Gamle By i Aarhus i årene 2015-18. Her fortæller hun selv og leverer mange af bogens billeder af kaffegrej, stuer, køkkener, kafferisterier, kaffehandlere, cafeer m.v

Der er naturligvis kaffepause undervejs - og som altid ved Formiddagsforedragene bliver der serveret kage og hyggelig samtale. Du må mgeget gerne medbringe din yndlingskop.