(0)

Bliv en haj til nettet

Haj

Har du styr på hvordan, du chatter med dine børn/børnebørn eller ringer gratis til et fjernt familiemedlem? Har du hørt om Facebook, blogs, Flickr og Youtube og vil du gerne vide mere?

[BEMÆRK! Kursusforløbet er nu afsluttet ...]

… men du kan stadig gå forløbet igennem på egen hånd.

Horsens Kommunes Biblioteker introducerer i samarbejde med bibliotekerne i Silkeborg, Randers og Viborg et IT-selvstudieforløb, hvor du kan komme i dybden med de nye og populære teknologier og tjenester på Nettet – når du selv har tid og overskud.

Program

I løbet af efteråret og foråret kan du følge med i 4 forskellige temaer:

1. Googles værktøjer

  • Uge 37 – Google konto – ét login til rigtig meget
  • Uge 38 -  Blogger – Hvad er en blog og hvordan laver jeg min egen hjemmeside
  • Uge 39 – iGoogle – lav dit personlige skrivebord på computeren + Google reader – sådan abonnerer du på nyheder via RSS-feeds
  • Uge 40 – Google docs – adgang til dine dokumenter hvor som helst og når som helst
  • Uge 41 – Google kalender – sådan får du styr på dine aftaler

2. Video, billeder og lyd

  • Uge 43: Youtube
  • Uge 44: Picasa
  • Uge 45: Flickr
  • Uge 46: Last.fm
  • Uge 47: Bibliotekernes Netmusik/Netlydbog.dk
  • Uge 48: Podcast

3. Sociale netværk

  • Uge 2: Google-netværket
  • Uge 3: Facebook
  • Uge 4: Netdating
  • Uge 5: Skype
  • Uge 6: Plaxo Pulse

4. Find – Gem – Del

  • Uge 8: Del dine foretrukne sider
  • Uge 9: LibraryThing
  • Uge 10: Portable apps
  • Uge 11: Få styr på dine data
  • Uge 12: Samarbejde og udvikling

Du vælger selv, hvad du vil lære mere om ud fra dine behov og interesser. Er du nysgerrig efter at vide alt om det nye, så er det med at hænge på hele forløbet.

Selvstudium

Et selvstudieforløb betyder, at du kan sidde derhjemme foran din egen PC i ro og mag. Du skal bare have en internetopkobling. Det betyder, at du helt selv bestemmer, hvornår du vil studere og kan blive dygtigere i Internettets mange nye muligheder i dit eget tempo.

www.udpaanettet.dk, vil du hver uge (fra og med uge 37) kunne finde en ny vejledning til og informationer om et spændende sted på nettet, som du bare skal lære at kende – fordi alle taler om og bruger det.

Workshops

Der afholdes workshop hver onsdag kl. 16.30-18.00 i undervisningslokalet på Horsens Bibliotek. Ugens emner gennemgåes og bagefter hjælper vi hinanden med at lære om ugens emner.

Vil du være sikker på en plads, kan du tilmelde dig her.

Du er også velkommen til bare at møde op, dog kan vi i så fald ikke garantere, at der vil være plads.

Læs mere

Du kan læse mere om kurset på www.udpaanettet.dk. God fornøjelse.